E-Ticaret Yapmanın Marketlere Sağladığı Avantajlar Nelerdir? | Morqet Bilişim Teknolojileri

E-Ticaret Yapmanın Marketlere Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

E-Ticaret Yapmanın Marketlere Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

 

Günümüzde, global şirketlerden yerel işletmelere kadar tüm dünya dijital dönüşümün her alanda gerçekleştiği bir döneme girmektedir. Giderek gelişmekte olan teknolojinin çeşitli sektörlerde yarattığı değişim ise artık gözle görülebilir bir hale gelmiştir. Perakende, gıda/içecek, elektronik ürünler, kozmetik, seyahat, ulaşım, finansal hizmetler, sağlık hizmetleri ve daha birçok sektör bu dönüşümden etkilenerek gelecek adımlarını bu dinamiklere göre atmaktadır.

 

Alışveriş ve Tüketici Davranışları E-Ticaret Paralelinde Gelişiyor

 

Pekala, dijital dönüşümle birlikte insanların tüketim alışkanlıkları da değişime uğruyor diyebiliriz. Bu bağlamda hem tüketiciye verilen hizmetlerin hem de ürünlerin sunuluş şekilleri giderek değişiyor. Akıllı işletmeler ise bu davranışlara ayak uyduracak çözümler üretmeye yönelik aksiyonları alarak fırsatların önünü açıyor. E-Ticaret ise son yıllarda özellikle COVID-19’un hayatımıza girmesi ile birlikte adeta taleplerin zirveye ulaştığı bir kavram olarak karşımıza geliyor. *BKM’nin verilerine göre pandeminin başlangıcı itibariyle elde edilen verilerde Türkiye’de internet üzerinden yapılan alışveriş rakamları karşılaştırıldığında en dramatik büyümenin %33 ile market-gıda sektöründe olduğu görülüyor. **TÜBİSAD’ın yaptığı bir diğer araştırma ise Türkiye’de yine e-ticaret’e dair çarpıcı verileri içermektedir.

Kaynak: TÜBİSAD 

Bugün, dijitalleşme ve e-ticaret dinamiklerine ayak uyduramayan işletmeler ise rekabetin giderek yükseldiği ortamlarda büyük fırsatları kaçırmaya ve kaybetmeye mahkum. Peki siz E-Ticaret yaparak marketinize nasıl avantajlar sağlayabilirsiniz?

 

Potansiyelinizin Ötesine Geçerek Karlılık Oranlarınızı Arttırabilirsiniz

 

Tüketiciler artık sadece bulundukları konumlardaki işletmeleri ziyaret ederek alışveriş yapmanın ötesinde, kendi bulundukları konumlardan daha uzak mesafelerden, yaşadıkları şehrin hatta ülke sınırlarının ötesinden kolaylıkla alışveriş yapabiliyor. Tek kanallı alışveriş alışkanlıkları artık giderek çok kanallı bir hale doğru evriliyor da diyebiliriz. Bunun en yakın örnekleri ise son zamanlarda hayatımıza giren express market uygulamaları ve gün içinde teslimat sağlayan süpermarketler. 

 

Siz de E-ticaret ile işinizi dönüştürerek sadece işletmenizin birkaç kilometre çapındaki müşterilere hizmet vermenin ötesinde çok daha geniş bölgelere yayılarak potansiyel müşterilerinize hizmet verme ve satış hacminizi geliştirerek daha fazla kar sağlama fırsatını yakalayabilirsiniz. 

 

Müşterilerinize Sizden Alışveriş Yapmaları İçin Yeni Yollar Sunabilirsiniz

 

Artık tüketiciler fiziksel ziyaretlerin yanında dijital olarak da sevdikleri ve her zaman alışveriş yaptıkları işletmeleri ziyaret etmek istiyor. Bunun yanında Modern tüketiciler için en önemli kriterler arasında hız, erişilebilirlik ve şeffaflık bulunuyor. Müşterileriniz işletmenize çok bağlı ve sadık olsa bile artık dijital dünyada varlık göstermeyen yerlerden kolaylıkla vazgeçebiliyor veya alternatif işletmeleri değerlendirebiliyor. Bu bağlamda değişen tüketici davranışları arasında çoğunlukla şunlar bulunuyor: 

 

  • Giderek artan tablet ve akıllı mobil cihaz kullanımı,
  • Satın alım yapmadan önce bilgilenmeye önem verme,
  • İnternet ve mobil ortamları kullanarak fiyat, kampanya ve fırsat araştırması, 
  • Özellikle uzun ve yoğun çalışan müşterilerin giderek dijital ortamları tercih etmesi,
  • Uçtan uca gelişen satın alma ve beklenti deneyimi,

 

Yerel bir işletme olarak hayatta kalabilmek için, E-ticaret alt yapısını mevcut iş modelinize entegre ederek, müşterilerinize ve potansiyel müşteri kitlenize sizden alışveriş yapmanın yeni yollarını sunmalısınız. Bu sayede hem güncel müşterilerinize sizden alışveriş yapmalarını sağlayarak hem size olan bağlılıklarını arttırabilir hem de satış hacimlerinizi arttırabilirsiniz. Morqet, tam olarak bu noktada sizlere uçtan uca benzersiz bir hizmet sunarak e-ticaret serüveninizin en başından itibaren doğru aksiyonları alabilmeniz için yanınızda. Daha fazla bilgi için web sayfamızı ziyaret edin.

 

Daha Çevik Bir İşletme Haline Gelebilirsiniz: E-Ticaret ve M-Ticaret

 

E-ticaret ile pandemi, modern tüketiciler, değişen alışveriş davranışları gibi konuların doğurduğu bir takım durumlarla mücadele etmek için stratejik olmayan maliyetlerinizi azaltarak dijitaldeki aksiyonlara yönelik çalışmalar yürütebilirsiniz. Bu sayede işletmeniz dış etkenlere karşı daha çevik bir hal almaya başlayacak olup sadece mağaza içi alışveriş yapan müşterilere bağımlı olmaktan çıkabilir. Aynı zamanda işletmenizin gelir kaynakların çeşitlendirerek kar oranlarınızı yükseltebilirsiniz. ***Twentify’in Türkiye’de E-ticaret: Çevrimiçi Alışverişte Tüketici Davranışları Araştırması ve Marka Karşılaştırması raporuna göre tüketicilerin son 6 ay içinde e-ticaret işlemi gerçekleştirdikleri bazı yerel, ulusal ve uluslararası market hizmeti veren işletmelerin satın alma oranları:

Kaynak: Twentify

 

Günümüz dünyasında daha çevik bir işletme haline gelebilmek için müşterilerinize işletmenizle ilgili birden fazla hizmet sunmalısınız. Müşterilerinizin sizden alışveriş yapabilmesi için onlara farklı seçenekleri değerlendirme fırsatı verebilirsiniz. Bugün tüm dünyada yerel ve uluslararası şirketler fiziksel mağazacılığı diğer kanallarla birlikte tamamlayarak ve çoklu kanal stratejisini kullanarak çevikliğini arttırmaktadır.

 

Rakiplerinizle Rekabette Öne Geçebilirsiniz 

 

Rakiplerinizle rekabet etmek için her zaman yeni fırsatlar kollamalısınız. Özellikle bulunduğunuz bölgede potansiyel müşteri kitlenizi etkileyebilecek büyük rakiplerle rekabet etmek oldukça zordur. Bu rekabeti e-ticaret ile avantaja çevirebilirsiniz. Rakiplerinizin mevcut ve potansiyel müşterilerine tamamen işletmenize ait bir e-ticaret web sayfası ve uygulama ile online’a özel fırsatlar sunarak onları kendi işletmenizden alışveriş yapması için ikna edebilirsiniz. 

Müşterilerinizin İhtiyaç ve Taleplerini Anlayarak Etkili Stratejiler Geliştirebilirsiniz

 

Mağaza içi satışlarda müşterilerin anlık olarak ihtiyaç ve taleplerini anlamak oldukça zordur. Bu bağlamda hangi ürünler özelinde stoklarınızı arttırıp azaltacağınızı, hangi ürünleri öne çıkaracağınızı ve hangi stratejik aksiyonları alacağınızı belirlemek oldukça vakit alan bir analiz sürecini kapsamaktadır. Fakat e-ticaret ile müşteri davranışlarını tamamen ölçümlenebilir hale getirerek, tüketicilerin anlık olarak değişen ihtiyaç ve taleplerini göz önünde bulundurup bu yönde stratejik aksiyonlarınızı devreye sokabilirsiniz. 

 

Örneğin: Hijyen ürünlerine artan talepleri gözlemleyerek bu ürünler özelinde kampanyalar sunabilir, müşterilerinizin bu ürünlerle ilgili online mağazanıza özel fırsatlardan faydalanmasını sağlayabilirsiniz. İşinizi dijital ortama taşımanın en önemli tarafı müşterilerinizin tüm aksiyonlarını rahatlıkla ölçümlenebilir hale getirerek, bu aksiyonları büyük fırsatlara çevirebiliyor olmaktır.

                      

Morqet ile Marketinizi Dijitalleştirmeye Hazır Mısınız?

 

Morqet, giderek dijitalleşen dünyada pazar hakimiyetini korumaya çalışan ve dijital dönüşüm için efektif yollar arayan yerel marketlere, stratejik çözümler bütünü sunmaktadır. Morqet, müşterilerinin pazardaki mevcut durumunu tespit ederek, birlikte neler yapıldığını inceler ve gelecekte neler yapılması gerektiğine dair müşterisine sürekli devam eden bir akış modeli sunar. Bu sayede market pazarını domine eden zincir marketlere ve online market uygulamalarına karşı, yerel marketlerin pozisyonunu sağlamlaştırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Sizde yerel marketinizi dijitalleştirirken uzman bir destek arıyorsanız formu doldurun satış ekibimiz en kısa süre içinde sizinle iletişime geçsin.

 

E-Ticaret Yapmanın Marketlere Sağladığı Avantajlar Nelerdir? konulu yazımız ilginizi çekti mi? Marketlerin internet alışveriş sitesi kurmasının avantajlarını öğrenmek için web sayfamızı ziyaret edin.

No Comments

Post A Comment