Market Online Satış İçin Yapmanız Gerekenler | Morqet Bilişim Teknolojileri

Market Online Satış İçin Yapmanız Gerekenler

Market Online Satış İçin Yapmanız Gerekenler

Market Online Satış İçin Yapmanız Gerekenler

Teknolojik gelişmeler ve tüketici eğilimlerindeki değişimler ile birlikte e-ticaret sektörü son yıllarda giderek güç kazanmaya başladı. Ancak sektör en büyük sıçramasını 2020’nin başında tüm dünyayı ele geçiren koronavirüs salgınının etkisiyle gerçekleştirdi. Dünya çapında şimdiye kadar 75 milyondan fazla insana bulaşan ve 1,5 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüs salgınının etkisiyle birlikte Mart 2020 itibariyle tüm dünya kapılarını kapattı ve evlerine çekildi. Alışveriş merkezlerinin, pazarların ve hatta marketlerin bir süreliğine faaliyetlerini durdurması gerekti. Hâl böyle olunca da büyük küçük bütün işletmeler e-ticaret ve online satış seçeneklerine yönelmek zorunda kaldı, bu durum Türkiye için de geçerliydi. Türkiye’de hem işletmeler hem de tüketiciler için e-ticaret dönüşümü çok hızlı oldu. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı “2020 Yılı İlk 6 Ay – E-Ticaret Verileri”ne göre; Türkiye’de gıda ve süpermarket sektörü 2020 yılının ilk 6 ayında, 2019’un ilk 6 ayına oranla tam %434 büyüdü ve pazar hacmi 0,33 milyar TL’den 1,8 milyar TL’ye yükseldi. 

Pandeminin etkisi sadece olumlu yönde değildi elbette, bu süreçte ekonomik sıkıntıları da beraberinde getiren salgından sağ çıkabilmenin tek yolu online satış yöntemlerine başvurmak oldu. Ticaret Bakanlığı’nın Mart 2020 sonunda açılan E-Ticaret Bilgi Platformu’nu 6 ay içinde 230 bin kişi kullanmaya başladı, platform üzerinden verilen ücretsiz e-ticaret eğitimlerine 24 bin kişi katıldı ve e-ticaret danışmanlık hizmetlerinden 6 bin 500 kişi yararlandı. Siz de marketinizin dijital dönüşümü için gereken adımları atmaya hazırsanız işte marketlerin online satışa başlaması için yapması gerekenler:

 

Sizin İçin En Doğru E-Ticaret Yazılımını Seçin

 

E-ticaret sitenizi kurmak için öncelikle bir yazılıma ihtiyacınız var. Marketinizi internet ortamına taşıma sürecinde üç farklı yöntem kullanabilirsiniz: açık kaynak yazılımlar, freelance yazılımcılar ve e-ticaret yazılımı sağlayan firmalar. İlk iki seçenek beraberinde pek çok dezavantaj getirmektedir; açık kaynak yazılımlar güvenli değildir ve e-ticaret sitelerinde veri güvenliği en önemli noktalardan biridir. Freelance yazılımcılara başvurmanız durumunda ise yazılımcıyla olası bir anlaşmazlık durumunda hizmetinizde kesinti yaşayabilme riskini göze almanız gerekir. Bu nedenle e-ticaret yazılımı sağlayan bir firma ile bu işe girişmek sizin için en iyisi olacaktır. Piyasada bu hizmeti sunan pek çok firma bulunmasıyla beraber işinin ehli firmayı bulmak sizin için kritik bir karar. E-ticaret yazılımı sağlayan firmaların deneme paketleriyle bu işe koyulabilir ve daha sonrasında sizin için en uygun çözüm ortağını bulabilirsiniz.

 

Sizin için en doğru e-ticaret yazılımını seçmekte zorlanıyor musunuz? Morqet tam kapsamlı e-ticaret desteğiyle marketinizin dijital dönüşümü yolunda size destek oluyor.

 

Alan Adınızı Satın Alın  

 

E-ticaret yazılımınızı belirledikten sonraki ilk adımınız marketinizin alan adını (domain) ve hosting satın almak olmalıdır. Alan adı, marketinizin dijital dünyadaki ismi olurken hosting ise sitenizi kurmanızı sağlayan ve internet sitenizin verilerini barındıran alandır. Bu ikisi olmadan internet sitenizi hayata geçirmeniz mümkün değildir. Alan adı ve hostinge ek olarak sitenizdeki verilerin güvenliğini sağlamak için şart koşulan SSL sertifikanızı da satın almak zorundasınız. SSL sertifikası online satış yapılan sitelerde bulunması zorunlu olan ve web sitenizin kimliğini doğrulayan dijital bir sertifikadır. Alan adı, hosting ve SSL sertifikasını tek tek satın almak yerine bu hizmetin birlikte sunulduğu e-ticaret paketlerinden yararlanabilirsiniz. 

 

Ödeme Yöntemlerinizi Belirleyin

 

Tüketiciler için alışveriş esnasında ihtiyaç duydukları bütün ödeme yöntemlerini karşılarında bulmak artık çok önemli. Ödeme yöntemlerinin çeşitliliği müşterilerin satın alma süreçlerini büyük oranda belirlemektedir. Marketinizin online satış macerasında kredi/banka kartı ile ödeme, havale/EFT ile ödeme ve kapıda ödeme seçeneklerinin hepsini bir arada sunmalısınız. Sanal POS ile birden fazla banka ile anlaşabilir ve müşterilerinize çeşitli kredi kartlarıyla taksitli ödeme imkanları sunabilirsiniz. Havale ve EFT ödemeleri için ise işyerinize ait bir banka hesabı açmalı ve müşterilerinizin hesap bilgilerinize kolaysa ulaşmalarını sağlamalısınız. Kapıda ödeme seçeneği de özellikle müşterilerin satın aldıkları ürünleri teslim aldıktan sonra ödeme imkanı sunduğu için fazlasıyla tercih edilmektedir, bu seçenek de ödeme yöntemleriniz arasında mutlaka yer almalıdır.

 

Tedarik Sürecinizi Doğru Yönetin

 

İnternet üzerinden satış yapmak demek potansiyel müşteri ağınızın en az iki katına çıkması demek. Fiziki marketlerde bulunduğunuz lokasyonda ve en fazla çevresindeki marketlerle rekabet içinde olursunuz ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamak görece daha kolaydır. Ancak çevrimiçi ortamda hem rakipleriniz çoğalır hem de müşteri talepleri artar, bu rekabet ve taleplerle baş edebilmek için ise tedarik sürecinizi çok iyi yönetmeniz gerekmektedir. Tüketicilerin güvenini kazanmak ve beklentilerini karşılamak adına istedikleri ürünü istedikleri zamanda ve istedikleri şekilde onlara ulaştırmanız şart. Tüm bu beklentileri karşılamak adına farklı tedarikçilerle çalışmalı, stoklarınızı yakından takip etmeli ve lojistik ağınızı efektif bir şekilde kullanmalısınız.

 

Pazarlama Stratejinizi Belirleyin

 

Dijital dünyadaki varlığınızı duyurmak için pazarlama ve reklam stratejinizi de belirlemeniz büyük önem taşıyor. E-ticaret sitenizin açıldığını duyurmak, sitenizi tanıtmak ve tüketicilere ulaşmak için hem broşür, el ilanı ve billboard reklamları gibi geleneksel pazarlama yöntemlerinden hem de arama motoru optimizasyonu, içerik pazarlaması, e-posta pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması gibi dijital pazarlama yöntemlerinden yararlanmalısınız. Rekabetin yoğun şekilde hissedildiği e-ticaret dünyasında pazarlama stratejinize gereken zamanı ve bütçeyi ayırmak hayati önem taşımaktadır. Ayrıca hibrit bir pazarlama stratejisi oluşturmak hem fiziki mağazalarınızı hem de e-ticaret sitenizi tanıtmanıza katkı sağlayacaktır.

 

Morqet ile Marketinizi Dijitalleştirmeye Hazır Mısınız?

 

Morqet, giderek dijitalleşen dünyada pazar hakimiyetini korumaya çalışan ve dijital dönüşüm için efektif yollar arayan yerel marketlere, stratejik çözümler bütünü sunmaktadır. Morqet, müşterilerinin pazardaki mevcut durumunu tespit ederek, birlikte neler yapıldığını inceler ve gelecekte neler yapılması gerektiğine dair müşterisine sürekli devam eden bir akış modeli sunar. Bu sayede market pazarını domine eden zincir marketlere ve online market uygulamalarına karşı, yerel marketlerin pozisyonunu sağlamlaştırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Siz de yerel marketinizi dijitalleştirirken uzman bir destek arıyorsanız formu doldurun satış ekibimiz en kısa süre içinde sizinle iletişime geçsin.

 

Market Online Satış İçin Yapmanız Gerekenler konulu yazımız ilginizi çekti mi? Marketlerin internet alışveriş sitesi kurmasının avantajlarını öğrenmek için web sayfamızı ziyaret edin.

 

No Comments

Post A Comment