Marketler İçin Büyüme Yöntemi ve Markalaşma | Morqet Bilişim Teknolojileri

Marketler İçin Büyüme Yöntemi ve Markalaşma

Marketler için büyüme yöntemleri ve markalaşma

Marketler İçin Büyüme Yöntemi ve Markalaşma

Her ticari işletmede olduğu gibi market sahipleri de marketlerinin isimlerini yani markalarını daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflemektedir. Marketlerin büyümesi ve markalaşma süreci marka değeri yaratma nihai hedefiyle başlar. Marka değeri kavramı ise bir işletmenin cirosu, kar oranı, müşteri kitlesi, sunduğu müşteri hizmetleri ve marka bağlılığı gibi pek çok faktörü içinde barındırır. Markalaşma süreci özünde satış yapma, kâr elde etme, müşteri memnuniyeti sağlama ve marka bilinirliği arttırmakla başlar ancak bu süreçte göz önünde bulundurulması gereken pek çok faktör bulunmaktadır.

Marketinizi büyütmek ve markalaşma sürecinizi hızlandırmak adına uygulayabileceğiniz yöntemleri 6 adımda sıralayabiliriz.

1. Adım: Hedefinizi Belirleyin

Tüm markalaşma süreçleri öncelikle hedef belirlemekle başlar, hedef belirlemek marketiniz için de en önemli unsurlardan biridir. Hedeflerinizi belirlerken marketinizin ve markanızın hali hazırda sahip olduğu potansiyelin ötesinde düşünmeli ve çalışmalarınızı bu motivasyonla yapmalısınız. Ancak bu hedefleri belirlerken mutlaka geçmiş verilerinizden yararlanmalı ve hedefinizi büyük tutarken gerçekçi bir bakış açısı da edinmelisiniz. Hedefinizi belirlerken rakip araştırması yapmayı da ihmal etmemeli ve bu bilgileri etkin bir şekilde kullanmalısınız.

2. Adım: Marketiniz İçin Bir Kimlik Yaratın

Marketinize özgü ürünler, hizmetler ve kampanyalar gibi temel elementlerle marketiniz için bir kimlik yaratın. Potansiyel müşterileriniz marketinizin adını her zikrettiğinde zihinlerinde markanızı öne çıkaracak etkenlerle müşterilerinizi marketinizden alışveriş yapmaya teşvik etmelisiniz. Yarattığınız bu kimlik, markanızın çizgisini belirleyecek ve marketinizin büyüme serüveninde atacağınız adımlar noktasında size rehberlik edecektir.

3. Adım: Marketinizin Markalaşma Sürecini Hızlandırmak İçin Dijital Reklamlardan Faydalanın

Marketinizin markalaşma sürecinde atacağınız en önemli adımlardan biri de dijital pazarlama yöntemlerinden etkili bir şekilde yararlanmak olmalıdır. Özellikle son yılların vazgeçilmezi ve herkesin aktif olarak kullandığı sosyal platformlardan faydalanarak marketinizin adını tüketicilere duyurmalısınız. Bu noktada marketinizin sosyal medya reklamlarının başarılı bir şekilde yürütülmesi oldukça önemli. Sosyal medya kanallarınız aracılığıyla günlük kampanyaları duyurabilir, takipçilerinizi önceden belirlenen yalnızca belirli günler için geçerli indirimlerden haberdar edebilir ve markanıza dair haberleri paylaşabilirsiniz. Doğru pazarlama stratejisi ve tanıtım çalışmaları sizlere sadık bir müşteri kitlesi olarak geri dönecektir.

4. Adım: Pazar Yerinin Sıkı Takipçisi Olun

Rakiplerinizi yakından takip etme ve iyi analiz edebilme adına pazar yerinde bulunan tüm marketlere hâkim olmalısınız. Rakiplerinizin müşteri çekmek adına ne gibi çalışmalar yürüttüğünü tespit etmek, hangi adımları doğru şekilde uyguladıklarını görmek ve eksik kaldıkları noktaları belirlemek markanızı geliştirme noktasında size pek çok katkı sağlayacaktır. Pazar yerinizi düzenli bir şekilde takip ederek rakiplerinizin yapabileceği hamleleri önden kestirip market stratejinizi ona göre şekillendirebilirsiniz. Bu şekilde hem sadık müşteri kitlenizi kaybetmemiş olursunuz hem de potansiyel müşteri kitlesini kendi safınıza çekebilirsiniz.

5. Adım: Sanal Market Sistemini Aktif Olarak Kullanın

Sanal marketler, koronavirüs sebebiyle uzun zamandır oldukça revaçta. Siz de marketlerinizi e-ticaret dünyasına taşıyarak sanal marketinizi yaratabilir ve yer, zaman ve mekândan bağımsız olarak müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Hatta sanal marketinizin mobil entegrasyonunu tamamlayarak mobil uygulamanızı piyasaya sürebilir ve kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Sanal marketiniz ve mobil uygulamanız sayesinde marketinizin tercih edilme oranını arttırır ve bu şekilde markalaşma sürecinizi de hızlandırmış olursunuz.

6. Adım: Müşteri Kitlenize Ulaşın

Müşteri deneyimi, markanızın büyüme sürecinde dikkat edilmesi gereken en hassas noktalardan biridir. Büyüme ve markalaşma yolunda olan marketler için müşteri yorumları çok önemlidir çünkü tüketiciler eleştirileri veya önerilerini yakın çevresiyle sürekli paylaşır. Eğer bu paylaşımlar olumluysa bu tutum paylaştıkları kişileri de olumlu yönde etkiler ve onları da marketinizin müşterisi konumuna getirmek için yardımcı olur. Müşterilerinin hassasiyetlerini paylaşan, isteklerini ve eleştirilerini göz önünde bulunduran bir market konumunda olmanız markalaşma süreciniz için büyük önem arz etmektedir. Sahip olduğunuz müşteri kitlenize veya potansiyel kitlelere e-posta, SMS veya ürün afişleri aracılığıyla temas etmelisiniz. Markalaşma sürecinizde marketinizin tercih edilme oranını ne kadar arttırırsanız o kadar büyüyeceğinizi unutmayın.

Morqet ile Marketinizi Dijitalleştirmeye Hazır Mısınız?

Morqet, giderek dijitalleşen dünyada pazar hakimiyetini korumaya çalışan ve dijital dönüşüm için efektif yollar arayan yerel marketlere, stratejik çözümler bütünü sunmaktadır. Morqet, müşterilerinin pazardaki mevcut durumunu tespit ederek, birlikte neler yapıldığını inceler ve gelecekte neler yapılması gerektiğine dair müşterisine sürekli devam eden bir akış modeli sunar. Bu sayede market pazarını domine eden zincir marketlere ve online market uygulamalarına karşı, yerel marketlerin pozisyonlarını sağlamlaştırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Siz de yerel marketinizi dijitalleştirirken uzman destek arıyorsanız formu doldurun satış ekibimiz en kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçsin.

Marketler İçin Büyüme Yöntemi ve Markalaşma konulu yazımız ilginizi çekti mi?   Pandeminin Marketlere Etkisi Nasıl Oldu? adlı yazımız için web sitemizi ziyaret edin

No Comments

Post A Comment