Marketler İçin Dijital Pazarlama Yöntemleri | Morqet Bilişim Teknolojileri

Marketler İçin Dijital Pazarlama Yöntemleri

Marketler İçin Dijital Pazarlama Yöntemleri

Tüm dünya pazarlama kavramıyla ilk olarak 2. Dünya Savaşı sonrasındaki karışık düzende insanların ellerindeki malları daha etkili bir şekilde satabilmek adına savaş öncesi tanıştığı siyasi propaganda yöntemlerini kullanmasıyla tanıştı. Pazarlama stratejileri yıllar geçtikçe gelişse de özellikle küreselleşme ve 2000ler ile birlikte hayatımıza hızlı bir şekilde giren internet teknolojisindeki gelişmelerin etkisiyle artık bu kavram bambaşka bir boyut kazanmış durumda. Geleneksel pazarlama hala hayatımızın bir parçası olsa da özellikle son 10 yılda neredeyse her an karşı karşıya kaldığımız bir pazarlama yöntemi söz konusu artık: dijital pazarlama.

 

Dijital pazarlama, bilgisayar, cep telefonu ve diğer dijital araçlar aracılığıyla ürün ve hizmetleri tanıtma yöntemidir. Gelişen ve değişen dünyanın hızına yetişmek, ürünleri hedef kitlelere ulaştırmak ve tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek adına artık tüm sektörler ve markalar dijital pazarlamaya başvurmaktadır. Dijital pazarlama, e-ticaret sektörü için ise hayati bir organ görevi görmekte ve başarılı olmak için marketlerin dijital pazarlamayı etkin bir şekilde kullanması gerekmektedir. 

 

Marketinizin dijital pazarlama stratejisi noktasında Dijital Varlık Yönetimi hizmetimizle Morqet olarak yanınızdayız.

 

Google İşletme Profilinizi Oluşturun

 

Google işletme profili olarak adlandırdığımız Google My Business, Google tarafından bütün işletmelere sunulan ve işletmelerin adres, konum ve çalışma saatleri gibi bilgilerini kullanıcılara sunduğu bir Google hizmetidir. Bir işletmeyi Google arama motoru üzerinde aradığınızda size temel bütün bilgileri sunmayı amaçlayan bir araçtır. Google My Business, işletmelere daha güvenilir ve profesyonel bir algı kazandırırken aynı zamanda kullanıcılara da ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sunmayı amaçlamaktadır. Marketinizin dijital varlığı olsun veya olmasın Google My Business’ta yerinizi almalı ve potansiyel müşterilerinize ulaşmalısınız.

 

Mobil Uygulamanızı Hayata Geçirin

 

Marketlerin e-ticaret serüveninde internet sitelerinin varlığı kadar mobil uygulamaların da önemi gün geçtikçe artmaktadır. We Are Social’ın “2020 2. Çeyrek Dünya İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanım İstatistikleri” raporuna göre; Türkiye’de e-ticaret aktivitelerine yönelik araştırmada kullanıcıların %50’sinden fazlasının alışverişlerini bir mobil cihaz aracılığıyla yaptığı ortaya konmuştur. Marketinizin online serüvenindeki en önemli aşama hiç şüphesiz tüm mobil cihazlarla uyumlu bir internet sitesi yaratmaktır ancak mobil uygulamaların rahatlığını ve kolaylığını da yadsımamak gerek. Marketinizin mobil uygulamasını hayata geçirme konusunda elinizi hızlı tutmanız sizin yararınıza olacaktır.

 

İçerik Pazarlamasını Yabana Atmayın

 

İçerik pazarlama özellikle son beş yılda dijital pazarlamanın yapıtaşı olmayı başarmıştır. İnternet siteleri, bloglar, sosyal medya kanalları derken tüketicilere verilen hizmetlerin yanı sıra onlara hikayenizi anlatmak, ürünlerinizi tanıtmak, bilgilendirmek ve harekete geçirme için içerik ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. E-ticaret alanında da artık tüketiciler içeriğe çok önem vermekte, satın alacakları ürünleri tanımak ve bu konuda bilgilenmek istemektedir. Ayrıca internet sitenizin arama motoru optimizasyonu için de bu içeriklerin önemi büyük. İnternet sitenize bir blog bölümü eklemeyi ve burada SEO makaleleri yayınlamayı ihmal etmeyin. İçerik pazarlamasının dijital pazarlama stratejinizin çok önemli bir parçası olduğunu unutmayın.

 

E-Posta Pazarlamasına Önem Verin

 

E-posta pazarlaması, e-ticaret sitelerine en etkili ve hızlı dönüşü sağlayan dijital pazarlama yöntemidir. Kullanıcılar bir siteye üye olduklarında veya e-posta adreslerinin bir markayla paylaştığında bu markadan gelecek haberleri beklemekte ve kampanyalardan haberdar olmak istemektedir. Bu durum kullanıcıların potansiyel müşteri olmaya hazır olduklarını göstermektedir. Marketinizin internet sitesine üye olan müşterilerinize düzenli olarak e-posta göndererek yeni kampanyaları ve haberleri paylaşabilirsiniz. E-posta pazarlaması ile hem müşterilerinizle sürekli iletişim halinde kalır hem de müşteri bağlılığı yaratma yolunda etkili adımlar atmış olursunuz.

 

Sosyal Medya Reklamlarından Yararlanın

 

Sosyal medya pazarlaması büyükten küçüğe her türlü işletmenin benimsediği bir pazarlama yöntemi. İster hobi olarak evinde ürettiği ürünleri satmak olsun ister dünya çapında ünlü markalar olsun artık hemen herkes sosyal medya kanalları aracılığıyla ürünlerini tüketiciyle buluşturmaktadır. Sosyal medya tüketicilerin alışveriş süreçlerine de büyük etki etmektedir. Gerek YouTube, Facebook, Instagram, Twitter reklamları olsun gerekse etkileyici (influencer) pazarlama olsun pek çok tüketici bu pazarlama yöntemleri aracılığıyla gördükleri ve beğendikleri ürünleri satın almaya yönelmektedir. Siz de marketiniz sosyal medya varlığını etkili ve yoğun bir şekilde kullanmalı ve sosyal medya reklamlarının gücünden yararlanmalısınız. 

 

Morqet ile Marketinizi Dijitalleştirmeye Hazır Mısınız?

 

Morqet, giderek dijitalleşen dünyada pazar hakimiyetini korumaya çalışan ve dijital dönüşüm için efektif yollar arayan yerel marketlere, stratejik çözümler bütünü sunmaktadır. Morqet, müşterilerinin pazardaki mevcut durumunu tespit ederek, birlikte neler yapıldığını inceler ve gelecekte neler yapılması gerektiğine dair müşterisine sürekli devam eden bir akış modeli sunar. Bu sayede market pazarını domine eden zincir marketlere ve online market uygulamalarına karşı, yerel marketlerin pozisyonunu sağlamlaştırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Siz de yerel marketinizi dijitalleştirirken uzman bir destek arıyorsanız formu doldurun satış ekibimiz en kısa süre içinde sizinle iletişime geçsin.

 

Marketler İçin Dijital Pazarlama Yöntemleri konulu yazımız ilginizi çekti mi? Marketlerin internet alışveriş sitesi kurmasının avantajlarını öğrenmek için web sayfamızı ziyaret edin.

 

No Comments

Post A Comment