Marketler İçin E-Ticaret Sitesi Kurmak Neden Gerekli? | Morqet Bilişim Teknolojileri

Marketler İçin E-Ticaret Sitesi Kurmak Neden Gerekli?

Marketler İçin E-Ticaret Sitesi Kurmak Neden Gerekli?

Market sahipleri olarak ürünlerinizi online platforma taşımak ulaşabileceğiniz hedef kitlesini genişletmenize yardımcı olur. Yaşadığımız çağda internet kullanımının hayatımızda ne kadar yer edindiğini ve önemini hepimiz tecrübe ediyoruz. TÜİK’in açıkladığı internet kullanım istatistiklerine göre; Türkiye’de internet kullanım oranı 16 ila 74 yaş grubu arasındaki bireyler için 2019 yılında %75.3 iken 2020 yılında bu oran%79 olmuştur. Hane başı internet kullanımı ise 2019 yılında %88.3 iken 2020 yılında %90.7 oranına yükselmiştir. Hane halklarının internet kullanım verileri 2009 yılından beri aşağıdaki grafikteki gibi artış göstermiştir:

Kaynak: TÜİK

İnternetin hayatımıza ne kadar entegre olduğunu istatistikler de kanıtlamaktadır. Çevrimiçi olmanın bu denli önem arz ettiği bir dönemde yaşıyorken sizin de marketinizi sanal markete dönüştürmeniz oldukça önemli. Online sanal marketinizi oluşturmak için market sahipleri ile müşteri kitleleri arasındaki iletişim yolu web siteleri olacaktır. Daha fazla potansiyel müşteri kitlesine ulaşmak ve bilinilirliğinizi daha çok arttırmak için sanal marketinizle online platformlarda yerinizi almalı ve fark yaratmalısınız. Marketiniz için internet satış sitesi kurmak artık zaruri bir gereklilik halini almış durumda.

Marketiniz ile Müşteri Kitleniz Arasındaki Perde Kalkar

Eğer marketiniz yalnızca fiziki olarak konumlanıyorsa, bu müşteri kitlenizin kısıtlı bir aralıkta size erişebileceği ve konumunuza gelmeden sizinle iletişime geçemeyeceği veya ürün alamayacağı anlamına gelmektedir. Müşteri kitleniz de fiziki olarak konumlanan bir market olmanız nedeniyle dar bir kitle olacaktır. İnternet satış sitesi açtığınız andan itibaren ise müşterilerinizle aranızdaki perdeler kalkar. Yalnızca bölgesel bir market olmaktan çıkarak çalışma şartlarınıza bağlı bir şekilde ulusal veya uluslararası bir market haline gelebilirsiniz.

Müşteri Kitleniz Zamanı Problem Etmez

Markanızın tüketici kitlesi, yalnızca fiziki olarak konumlandırılmış bir market iseniz sadece çalışma saatlerinde size erişebilir ve çalışma saatleriniz dışında sizden alışveriş yapamaz. Bu durum da kâr marjınızı oldukça düşürür. İnternet satış sitesi açtığınızda bu dezavantajı ortadan kaldırmış olursunuz ve potansiyel müşteri kitleniz 7/24 size ulaşabilir. Her an alışveriş yapmaya meyilli bir müşteri potansiyeli oluşturduğunuz gibi aynı zamanda marketinizin sabit bir konumu olmaması nedeniyle potansiyel tüketici kitle çemberinizi de bir hayli genişletmiş olursunuz.

E-Ticaret Pazarında Marketinizle Fark Yaratırsınız

İnternet satış sitesi açtığınızda otomatik olarak e-ticaret pazarına marketinizle giriş yapmış olursunuz. Detaylı bir araştırma ile sektöre dair fikir edinir ve marketinizin kreatif fikirlerini pazarınıza uygularsanız gözle görülür bir fark yaratır ve müşteri kitlelerinin dikkatini çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra pazar yerindeki rakip firmaların da dikkatini çekersiniz ve tüm gözler sizin üzerinizde olur. Bu durum internet satış sitenizdeki oranlarınızı arttırdığı gibi markalaşma ve bilinilirlik sürecinizde de oldukça olumlu etkiler yaratır.

Pazar Yerinde Tek Tüketimlik Bir Market Olarak Değil, Kalıcı Olarak Yer Edinirsiniz

E-ticaret pazarına her gün onlarca market giriyorken bir o kadarı da yetkinliğini ve konumunu yitiriyor. Sizin de market sahibi olarak internetin bu denli önemli olduğu bir çağda pazar yerindeki konumunuzu sabitlemeniz şart. Bilinilirliğiniz arttırarak sürekliliğinizi sağlamazsanız, pazar yerindeki koltuğunuzu kaybedebilirsiniz. Bu durum gelecek ve mevcut nesillerin sizin marketinizden haberdar olmayacağı anlamına gelmektedir. Marketinizin tek tüketimlik bir market olmaması ve unutulmaması için pazar yerindeki koltuğunuzda başarılı olmanız ve sürekliliğinizi sağlamanız gerekmektedir.

Marketinizin internet satış sitesini kurmak ve markalaşma sürecinizi başlatmak için, marketinizin online platforma taşınma sürecinde Morqet’in profesyonel ekibinin tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.

Morqet ile Marketinizi Dijitalleştirmeye Hazır Mısınız?

Morqet, giderek dijitalleşen dünyada pazar hakimiyetini korumaya çalışan ve dijital dönüşüm için efektif yollar arayan yerel marketlere, stratejik çözümler bütünü sunmaktadır. Morqet, müşterilerinin pazardaki mevcut durumunu tespit ederek, birlikte neler yapıldığını inceler ve gelecekte neler yapılması gerektiğine dair müşterisine sürekli devam eden bir akış modeli sunar. Bu sayede market pazarını domine eden zincir marketlere ve online market uygulamalarına karşı, yerel marketlerin pozisyonunu sağlamlaştırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Siz de yerel marketinizi dijitalleştirirken uzman bir destek arıyorsanız formu doldurun satış ekibimiz en kısa süre içinde sizinle iletişime geçsin.

Marketler İçin İnternet Satış Sitesi Kurmak Neden Gerekli konulu yazımız ilginizi çekti mi? Marketler için internet satış sitesi kurmanın gereklilikleri ve avantajlarına dair detaylı bilgi almak için web sayfamızı ziyaret edin.

 

 

No Comments

Post A Comment