Marketler İçin Online Satış Önerileri | Morqet Bilişim Teknolojileri

Marketler İçin Online Satış Önerileri

Marketler İçin Online Satış Önerileri

We Are Social 2020 Türkiye Raporu’na göre 2020 yılı içinde Türkiye nüfusunun %81’i internet üzerinden en az bir ürün araması yaptı ve %64’ü bilgisayar, mobil telefon veya tablet fark etmeksizin ürün satın aldı.

Kaynak: We Are Social

Nüfusun yarısından fazlasının online alışverişi tercih ettiği bir ortamda marketinizi online platforma taşımak, 7/24 satış yapmak ve müşterilerinize her an her yerde ulaşmak hayati bir önem taşıyor. Marketinizi online platforma taşımak ve daha fazla tüketiciye ulaşmak size pek çok avantaj ve kazanç sağlayacaktır.

Marketiniz İçin Yönergenizi Oluşturun

Marketinizi online platforma taşımak için gerekli adımları belirleyin ve bunu bir iş planına oturtun. Böylece belirlemiş olduğunuz adımları uygulama süreciniz daha da hızlanmış olur. Marketiniz için yönergenizi oluştururken planınızın olumlu veya olumsuz olası sonuçlarını göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyerek buna göre hareket etmelisiniz.

Sektörünüzü Belirleyin

Oluşturmak istediğiniz sanal marketiniz için sektörünüzü belirlemek piyasayı da tanımanız anlamına gelmektedir. Seçtiğiniz sektör doğrultusunda pazar yerinde olan markalara dair araştırmalar yapabilir, bu araştırmalar sonucu fikir edinebilir ve aynı sektörden başka markalara göz gezdirerek ilham alabilirsiniz. Bu şekilde hem piyasaya dair fikir edinir hem de benzer market sahiplerinin yönergelerini inceleme fırsatı bulmuş olursunuz.

Bütçenizi İyi Planlayın

Marketinizin için iş planı yaparken bütçenizi de hesaba katmalısınız. Olası olumlu veya olumsuz sonuçlara hazırlıklı olmanız ve bu sonuçlara göre hareket etmenize imkan sağlayacak bir bütçeye sahip olmak oldukça önemli. Bütçe planlaması yaparken yetkin bir danışmandan yardım almanız yararınıza olacaktır.

Web Siteniz İçin Doğru Yazılımı Seçin

Market sahibi olarak siz ve müşteri profiliniz ile aranızdaki iletişim aracı web siteniz olacaktır. Web sitenizin görünüşünden kullanım kolaylığına kadar pek çok önemli unsur söz konusu. Temel olarak sanal marketinizin kurulumunda baz alacağınız şey web siteniz için en uygun ve doğru yazılımı seçmektir. Web siteniz için doğru yazılımı seçerken Morqet’in deneyimli ekibinden yardım alabilirsiniz.

Web Sitenizi Güncel Tutun

Müşteri kitlenizin sanal marketinizin güncel olduğunu bilmesi, sizi daha güvenilir bir market haline getirecektir. Bu güveni sürdürmek için web sitenizi güncel tutmalı ve müşteri kitlenize marketinizin sürekliliğini yansıtmalısınız. Ürün portföyünüzü geniş tutmalı, müşteri hedef kitlenizin ürünlerle ilgili aklına gelebilecek tüm sorulara yanıt verecek şekilde açık ve tanımlayıcı bir dil seçmeli ve sitenizi bunun ışığında güncel tutmalısınız.

Sosyal Medya Platformlarında Aktif Olun

Kaynak: We Are Social

Müşteri kitlenize direkt olarak ulaşabileceğiniz yer sosyal medyadır. We Are Social 2020 Global Raporu’na göre dünya çapında 3.81 milyar insan aktif olarak sosyal medya kullanmaktadır. Bu veri dünya nüfusunun %49’una denk gelmektedir. Sosyal medyanın artık hayatımızın büyük ve vazgeçilmez bir parçası olduğunu kabullenmek gerek. Siz de market sahibi olarak tüketici kitlenize sesinizi duyurabilmek için sosyal medya platformlarını aktif şekilde kullanmalısınız. Sosyal medya platformlarında hesap açarak ve reklamlar vererek markanızın büyüme ve tanınma gücünü arttırabilir ve hedef kitlenizin büyümesini sağlayabilirsiniz.

Birden Fazla Ödeme Yöntemi Kullanın

Sanal marketiniz üzerinden müşteri kitlenize ürünlerinizi ulaştırırken hedef kitlenize farklı ödeme yöntemleri sunmanız da size oldukça avantaj sağlamaktadır. Tüketicilerin pek çoğunun alışveriş yaptıkları sitelerin güvenilirliğiyle ilgili şüpheleri bulunuyor, bu şüpheyi ortadan kaldırmak adına sanal marketinizde kapıda ödeme seçeneği sunabilirsiniz. Bu şekilde hem bir güven ilişkisi inşa eder hem de tüketici kitlenize farklı bir ödeme yöntemi sunmuş olursunuz.

Morqet ile Marketinizi Dijitalleştirmeye Hazır Mısınız?

Morqet, giderek dijitalleşen dünyada pazar hakimiyetini korumaya çalışan ve dijital dönüşüm için efektif yollar arayan yerel marketlere, stratejik çözümler bütünü sunmaktadır. Morqet, müşterilerinin pazardaki mevcut durumunu tespit ederek, birlikte neler yapıldığını inceler ve gelecekte neler yapılması gerektiğine dair müşterisine sürekli devam eden bir akış modeli sunar. Bu sayede market pazarını domine eden zincir marketlere ve online market uygulamalarına karşı, yerel marketlerin pozisyonunu sağlamlaştırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Siz de yerel marketinizi dijitalleştirirken uzman bir destek arıyorsanız formu doldurun satış ekibimiz en kısa süre içinde sizinle iletişime geçsin.

Marketler İçin Online Satış Önerileri konulu yazımız ilginizi çekti mi? Marketlere yönelik daha fazla online satış önerisi için web sayfamızı ziyaret edin.

 

 

No Comments

Post A Comment