Marketler İçin Takipçi Artıracak Sosyal Medya İçerik Fikirleri | Morqet Bilişim Teknolojileri

Marketler İçin Takipçi Artıracak Sosyal Medya İçerik Fikirleri

Marketler İçin Takipçi Artıracak Sosyal Medya İçerik Fikirleri

Sosyal medya artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Dünya çapında 3,8 milyardan fazla insan sosyal medya kullanıyor, Türkiye’de ise 54 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunuyor; üstelik bu rakam Türkiye nüfusunun %64’üne tekabül ediyor. Sosyal medya kanallarına olan bu ilgi markaları da artık daha efektif sosyal medya pazarlama stratejilerine başvurmaya itmektedir. Bu yazımızda marketinizin sosyal medya kanallarında hem var olan takipçilerinizle etkileşimlerinizi artıracak hem de yeni takipçiler kazandıracak bazı yöntemlere yer vereceğiz.

Video İçeriklerine Ağırlık Verin

We Are Social’ın “2020 Türkiye İnternet Kullanımı Sosyal Medya, Mobil Kullanım ve E-Ticaret İstatistikleri” raporuna göre; Türkiye’deki internet kullanıcılarının %93’ü internette online video izleyerek zaman geçiriyor. Video içerikleri, fotoğraf veya sadece metin içeriklerinden çok daha fazla ilgi çekiyor ve takipçiler bu tarz içeriklerle daha fazla etkileşime geçiyor. E-ticaret yaptığınız marketiniz için bir YouTube hesabı açabilir ve burada sektörünüze ve/veya markanıza yönelik ilgi çekici videolar hazırlayarak yükleyebilirsiniz. Bu videolarınızı aynı zamanda Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında da paylaşabilirsiniz.

Hikayelere ve Canlı Yayınlara Başvurun

Snapchat ile başlayan sosyal medyada “hikaye” kavramı artık bütün sosyal medya platformlarına yayılmış durumda. İlk olarak Instagram’ın başvurduğu bu özellik zamanla Facebook, YouTube ve Twitter’a da entegre edildi. Keza canlı yayınlar da aynı şekilde. Takipçilerin hikayelere ve özellikle canlı yayınlara gösterdiği ilgi yadsınamaz bir gerçek. Hikayelerinizde markanıza yönelik 15 saniyelik videolar ve özel olarak hazırlanmış fotoğraflar paylaşabilir ve anketler ve soru-cevaplar düzenleyebilirsiniz. Canlı yayınlarınızda ise çeşitli konular üzerinde uzman kişileri konuk edebilir ve takipçilerinize bilgilendirici yayınlar sunabilirsiniz.

Çekilişler ve Yarışmalar Düzenleyin

Sosyal medya kullanıcıları sadece ürün paylaşan hesapları takip etmeyi tercih etmiyor, artık markalarla etkileşime de girmek istiyor. Marketinizin sosyal medya hesaplarında takipçilerinize yönelik ödüllü yarışmalar ve çekilişler düzenlemek hem onlara değer verdiğinizi gösterecek hem de marka görünürlüğünüzü ve bilinirliğinizi arttıracaktır. Çekilişler ve yarışmalar aracılığıyla hedef kitlenizi genişletmek için de fırsat yakalamış olursunuz. Ancak yarışma ve çekilişlerin başarılı olması için bazı noktalara da dikkat etmek gerek. Öncelikle takipçileri cezbedecek bir ödül belirlemek, sonrasında katılım koşullarını basit tutmak, süresini kısa tutmak, çekilişinizin tanıtımını yapmak ve kazananları adil bir şekilde belirlemek çok önemli.

Etkileyici Pazarlamadan Yararlanın

Etkileyici pazarlama (influencer marketing) hayatımıza hızlı bir giriş yaptı ve son birkaç yıl içinde en etkili pazarlama araçlarından biri olduğunu kanıtladı. Her gün yeni bir “influencer” hayatımıza giriyor ve ister Instagram ister Facebook ister YouTube ister TikTok olsun bu önde gelen kişileri yüzbinler hatta bazen milyonlar takip ediyor. Markalar influencerlara harcadıkları her harcamanın neredeyse 5 katı geri dönüş alıyor, hal böyle olunca etkileyici pazarlamanın avantajlı bir yöntem olduğunu kimse inkar edemez.

 

Morqet ile Marketinizi Dijitalleştirmeye Hazır Mısınız?

 

Morqet, giderek dijitalleşen dünyada pazar hakimiyetini korumaya çalışan ve dijital dönüşüm için efektif yollar arayan yerel marketlere, stratejik çözümler bütünü sunmaktadır. Morqet, müşterilerinin pazardaki mevcut durumunu tespit ederek, birlikte neler yapıldığını inceler ve gelecekte neler yapılması gerektiğine dair müşterisine sürekli devam eden bir akış modeli sunar. Bu sayede market pazarını domine eden zincir marketlere ve online market uygulamalarına karşı, yerel marketlerin pozisyonunu sağlamlaştırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Siz de yerel marketinizi dijitalleştirirken uzman bir destek arıyorsanız formu doldurun satış ekibimiz en kısa süre içinde sizinle iletişime geçsin.

 

Marketler İçin Takipçi Artıracak Sosyal Medya İçerik Fikirleri konulu yazımız ilginizi çekti mi? Marketlerin internet alışveriş sitesi kurmasının avantajlarını öğrenmek için web sayfamızı ziyaret edin.

No Comments

Post A Comment