Marketlerin Alışveriş Sitesi Kurmasının Avantajları | Morqet Bilişim Teknolojileri

Marketlerin Alışveriş Sitesi Kurmasının Avantajları

Marketlerin Alışveriş Sitesi Kurmasının Avantajları

Marketlerin Alışveriş Sitesi Kurmasının Avantajları

İnternetten satış yapmak amacıyla e-ticaret sitesi kurmak artık tüm işletmeler için zorunlu bir ihtiyaca dönüşmüş durumda. Dijital çağı yaşadığımız şu günlerde marketler fiziki varlıkları kadar online varlıkları da büyük önem taşımaktadır. Özellikle son yıllarda e-ticaret alanında yaşanan gelişmeler ve koronavirüs gibi bulaşıcı hastalıkların hayatımızı ele geçirmesiyle birlikte tüm dünyada marketlerin bu alana yönelik adımları da hız kazandı. Üstelik tüketiciler de artık fiziki mağazalardan çok e-ticaret sitelerine yönelmeye başladı. 

Bu durum Türkiye’deki tüketiciler için de geçerli. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı “2020 Yılı İlk 6 Ay – E-Ticaret Verileri”ne göre; Türkiye’nin e-ticaret hacmi 2020 yılının ilk 6 ayında, 2019 yılının ilk 6 ayına göre %64 artış göstererek 55 milyar 900 milyon TL’den 91 milyar 700 milyon TL’ye ulaştı. 

Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı

Türkiye’nin e-ticaret hacmindeki en büyük payı ise gıda ve süpermarket sektörü oluşturuyor. 2020 yılının ilk 6 ayında Türkiye’nin e-ticaret hacminde gıda ve süpermarket sektörü büyük yükseliş gösterdi. Gıda ve süpermarket sektörü 2019’a oranla %420’lik bir artış göstererek 246 milyon TL’den 1,3 milyar TL’ye ulaştı.

Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı

Verilerden de anlaşıldığı üzere koronavirüs etkisiyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de e-ticaret seçeneklerine yönelim 2020 yılında daha da hızlandı. Marketlerin e-ticarete atılması ve internet alışverişi sitesi kurması ticari kârın yanı sıra pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir.

Her Gün Her Saat Kazanç Sağlama İmkânı

Her marketin önceden belirlenmiş çalışma saatleri bulunmaktadır ve müşterilerine sadece bu saatler aralığında ulaşabilirler. Ancak internet alışveriş siteleri sayesinde müşteriye her an her yerde her gün her saat ulaşmak mümkündür. E-ticaret sayesinde fiziki marketlerin çalışma saatleri dışında ve tatil günlerinde de her türlü online kanal aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Burada tek yapmanız gereken operasyonel anlamdaki bir takım esneklikleri işletmenize kazandırmaktır.

Yaygın Bir Müşteri Ağına Ulaşma Şansını Yakalayın

Fiziki mağazaların ulaşabildiği müşteri ağı mağazayı ziyaret etmeyi tercih eden müşterilerle sınırlıdır. Ancak e-ticaret siteleri bu kısıtlamayı tamamen ortadan kaldırmaktadır. Fiziki mağazanızın bulunduğu bölge ve çevresine hizmet veriyor olmanız hem müşteri ağınızı genişletir hem de daha fazla satış yapmanızı sağlar. Özellikle çok fazla popülasyonun olmadığı lokasyonlarda bulunan mağazalarınız size çok fazla kâr getirmeyecektir, ancak internet siteniz sayesinde her yerden müşterilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Morqet’in e-ticaret çözümleri sayesinde siz de müşteri ağınızı kısa süre içerisinde genişletebilirsiniz.

 

Düşük Maliyet, Yüksek Kar Potansiyeli

Günümüzde gelişen teknolojik altyapı ve pek çok araç sayesinde artık e-ticaret sitesi kurmak çok kolay hale gelmiş durumda. Pek çok e-ticaret paketi arasından kendi işletmenize en uygun paketi seçebilir ve kısa sürede ihtiyacınız olan siteyi kurmaya başlayabilirsiniz. Üstelik bu işe çok vakit ayırmanıza da gerek yok, hazır paketlerden birini seçtikten sonra bu işe günde birkaç saatinizi ayırabilir ve müşterilerinize daha çabuk ulaşacağınız sitenizi yaratabilirsiniz.

Daha Efektif Pazarlama Yöntemleri

Markanızı/işletmenizi/marketinizi internet ortamına taşımak ve bu mecrada varlık göstermek pek çok farklı pazarlama seçenekleri de sunmaktadır. Arama motoru, içerik, e-posta ve sosyal medya pazarlama yöntemlerini kullanarak çok daha fazla kişiye işletmenizi tanıtabilir ve hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Dijital pazarlama kanallarındaki reklamların takibini yapmak da geleneksel pazarlama yöntemlerine göre çok daha kolaydır. Pazarlama stratejinizin işe yarayıp yaramadığını sürekli takip edebilir ve işe yaramadığı noktalarda hızlıca müdahale edebilirsiniz.

Fiziki Marketinizi de Ön Plana Çıkarma İmkanı

Dijital pazarlama yöntemleri sadece internet sitenizi değil; aynı zamanda fiziki mağazalarınızı da ön plana çıkarma fırsatı yaratmaktadır. Lokasyon bazlı çıkılan arama motoru veya sosyal medya reklamları sayesinde müşterilerinizi fiziksel mağazalarınıza da çekebilirsiniz. Özellikle ürünleri görmek ve deneyimlemek isteyen müşteriler bu yöntemi tercih edecektir.

Morqet ile Marketinizi Dijitalleştirmeye Hazır Mısınız?

 

Morqet, giderek dijitalleşen dünyada pazar hakimiyetini korumaya çalışan ve dijital dönüşüm için efektif yollar arayan yerel marketlere, stratejik çözümler bütünü sunmaktadır. Morqet, müşterilerinin pazardaki mevcut durumunu tespit ederek, birlikte neler yapıldığını inceler ve gelecekte neler yapılması gerektiğine dair müşterisine sürekli devam eden bir akış modeli sunar. Bu sayede market pazarını domine eden zincir marketlere ve online market uygulamalarına karşı, yerel marketlerin pozisyonunu sağlamlaştırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Siz de yerel marketinizi dijitalleştirirken uzman bir destek arıyorsanız formu doldurun satış ekibimiz en kısa süre içinde sizinle iletişime geçsin.

Marketlerin İnternet Alışveriş Sitesi Kurmasının Avantajları konulu yazımız ilginizi çekti mi? Marketlerin internet alışveriş sitesi kurmasının avantajlarını öğrenmek için web sayfamızı ziyaret edin.

No Comments

Post A Comment