Marketlerin E-Ticaret Sitesinde Kullanabileceği Çözümler | Morqet Bilişim Teknolojileri

Marketlerin E-Ticaret Sitesinde Kullanabileceği Çözümler

Marketlerin E-Ticaret Sitesinde Kullanabileceği Çözümler

Marketler için e-ticaret artık çok büyük bir ihtiyaç halini almış durumda. Ülkemizde de marketlerin yaygın şekilde başvurduğu e-ticaret, hem marketlerin istatistiksel verilerini arttırıyor hem de geniş kitlelere ulaştırarak kazanç elde etmelerini sağlıyor. E-ticaretin önemi, kullanım yoğunluğu ve yaygınlığı çerçevesinde her geçen gün artmaktadır. Marketlerin e-ticaret yönelimleri kullanış ve yaygınlaşmada kolaylıklar yaratırken daha çok kitleyi de etkisi altına alıyor. İnsanlar hem internet aracılığıyla marketlere ulaşabiliyorlar hem de marketler aynı doğrultuda insanlara ulaşabiliyor.

Kaynak: E-Ticaret Bilgi Platformu

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı 2020 yılının ilk altı ayındaki e-ticaret hacmi verilerine göre; 2020 yılında Türkiye’de ilk altı ay içerisinde toplam 91,7 Milyar TL online alışveriş yapıldı. 2019’un ilk altı ayına oranla %64 artış sağlanırken 91,7 Milyar TL’nin 83,3 Milyar TL’si yurtiçinde harcandı.

Kaynak: E-Ticaret Bilgi Platformu

Türkiye içinde gerçekleştirilen 83,3 Milyar TL’lik harcamanın %63,3’ü yani 58,1 Milyar TL’si kartlı işlemlerle yapıldı. Harcamaların yüzde %32,7’si yani 30,1 Milyar TL’si havale/EFT ve diğer ödeme seçenekleri ile gerçekleştirilirken %4’ü yani kapıda ödeme seçeneğini tercih etti.

Ticaret Bakanlığı’na bağlı E-Ticaret Bilgi Platformu’nun resmi verileri göz önüne alındığında marketlerin e-ticaret sitelerinde güvenilirliği sağlaması oldukça ön plana çıkıyor. Siz de marketinizi daha geniş kitlelere ulaştırmak ve tercih edilen bir market haline getirmek istiyorsanız izlemeniz gereken bazı adımlar söz konusu. E-ticaret sitesinde marketlerin kullanabileceği başlıca çözümleri 7 adımda tamamlayabilirsiniz.

1. Adım: 

Marketinizin E-Ticaret Sitesinin Güvenliğini Sağlayın

E-ticarette tüketiciye sunmak istediğiniz, yerel veya ulusal pazar yeri kullanımınızın hedef tüketici kitlenize güvenli hissettirmesi önemlidir. Site güvenliğini sağlamak amacıyla 3D Secure gibi ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

2. Adım: Ödeme Seçeneklerinizi Arttırın

Ödeme seçeneklerinizin yukarıda belirttiğimiz gibi üç boyutlu güvenlik sistemi kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra ödeme seçeneklerinizi arttırmak sizin için faydalı olacaktır. Örneğin; kredi veya banka kartı seçeneğinin dışında nakit ödemek isteyen tüketici kitleniz için havale/EFT seçenekleri ve kapıda ödeme imkanı sunabilirsiniz. Ürün güvenilirliğini arttırmak için de gönderdiğiniz ürünü şeffaf kargo seçeneğiyle sunabilirsiniz. Bu küçük gibi görünen adımlar, müşteri tarafından marketinize olan güveni ve memnuniyeti de beraberinde getirir.

3. Adım: Ürün Almaya Teşvik Edici Kampanyalar Oluşturun

Marketinizde pazarladığınız ürünlerinize indirimler uygulayarak müşteri kitlenizin dikkatini çekebilirsiniz. Müşteri odağını markanıza çekmek amacıyla indirimli kargo veya belirli bir alt limit belirleyerek ücretsiz kargo seçeneklerini de ekleyebilirsiniz. Bu fırsatlar hem hedef tüketici kitlenizi marketinizden düzenli alışveriş yapmaya teşvik edecek hem de size çok daha fazla avantaj sağlayacaktır.

4. Adım: Ürün Çeşitliliği

Marketinizde sunduğunuz ürünlerin çeşitliliğini arttırabilir, ürün yelpazenizi genişletebilir ve müşteri kitlenizin ihtiyaç duyabileceği tüm ürünleri onlara sunabilirsiniz. Marketinizin e-ticaret sitesini güncel tutmalı ve ürünlerinizi ve ürün stoklarınızı sürekli yenilemelisiniz. Tüketici kitlenizi hayal kırıklığına uğratmamak adına sitenizin stoklarının sürekli güncelliğini koruması çok önemli.

5. Adım: Ürünlerinizin Görselleri ve Site Dizaynı Tüketici Kitlenize Hitap Etsin

Sunduğunuz ürünlerin görsellerini farklı açılardan çekmeniz ve tüm detayları görebilmek tüketici açısından oldukça önemli. Satın almak isteyecekleri ürünü farklı açılardan farklı boyutlarda görmek müşterilerin taleplerinden başında gelir. Siz de iyi bir market e-ticaret sitesi sağlayıcısı olarak müşterinizin isteklerini karşılamalısınız. Bunun yanı sıra ürünlerinize açıklama kutucuğu haricinde müşteri yorumları kısmı bırakmanız da kitleniz için oldukça önem taşıyor. Müşterileriniz ürünlerinizi deneyimlemiş tarafsız kişilerden edindiği yorumlar doğrultusunda ürününüzü alıp almayacağına kendisi karar vermek ister.

6. Adım: Müşteri Kitlenizle İletişime Geçin

Müşteri kitleniz ürünlerinizi satın alma aşamasında çeşitli nedenlerle sizinle iletişime geçmek isteyebilir. Bu iletişim sürecine hızlı bir şekilde dönüş sağlamalısınız. Müşterinin sorduğu sorulara tatmin edici cevaplar vermeli ve olası sorunlarına hızlıca çözüm getirmelisiniz. Hızlı ve etkili iletişim yöntemleriyle tüketici kitleniz ile aranızda güçlü bir güven ilişkisi kurabilirsiniz.

7. Adım: Müşteri Memnuniyetine Gereken Önemi Gösterin

Müşteri memnuniyetine gösterdiğiniz özeni mutlaka kitlenize hissettirmelisiniz. Müşteri memnuniyeti yaratmak, sadık bir müşteri kitlesi oluşturmak ve bu olumlu duyguları sürekli hale getirmek size uzun vadede çok daha fazla kazanç sağlayacaktır.

Siz de marketinizin e-ticaret sitesi için bu 7 adımlık çözümleri kullanabilir, daha fazla kişiye ulaşabilir ve kitlenizi büyütebilirsiniz.

Morqet ile Marketinizi Dijitalleştirmeye Hazır Mısınız?

Morqet, giderek dijitalleşen dünyada pazar hakimiyetini korumaya çalışan ve dijital dönüşüm için efektif yollar arayan yerel marketlere, stratejik çözümler bütünü sunmaktadır. Morqet, müşterilerinin pazardaki mevcut durumunu tespit ederek, birlikte neler yapıldığını inceler ve gelecekte neler yapılması gerektiğine dair müşterisine sürekli devam eden bir akış modeli sunar. Bu sayede market pazarını domine eden zincir marketlere ve online market uygulamalarına karşı, yerel marketlerin pozisyonunu sağlamlaştırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Siz de yerel marketinizi dijitalleştirirken uzman bir destek arıyorsanız formu doldurun satış ekibimiz en kısa süre içinde sizinle iletişime geçsin.

Marketlerin E-Ticaret Sitesinde Kullanabileceği Çözümler konulu yazımız ilginizi çekti mi? Marketinizin e-ticaret sitesinde uygulayabileceğiniz çözümlere dair detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edin.

 

 

 

No Comments

Post A Comment