Marketlerin Online Satış Yapması İçin Neler Gerekiyor? | Morqet Bilişim Teknolojileri

Marketlerin Online Satış Yapması İçin Neler Gerekiyor?

Marketlerin Online Satış Yapması İçin Neler Gerekiyor?

Online satış yapmak için potansiyel müşterilerinize en başta güvenli bir alışveriş imkanı sunmanız gerekir. Güvenli bir alışveriş alanı hem müşterilerin sitenize güvenini arttıracak hem de online satış yapmanızı kolaylaştıracaktır. Kolay ödeme seçenekleri sunabilmek, hızlı teslimat yapabilmek, müşteri sorunlarına hızlı çözümler üretebilmek ve online marketinizi geniş kitlelere ulaştırmak ana hedefleriniz arasında olmalıdır. Günümüzde birçok online market bulunmasına rağmen bu marketlerin çoğu e-ticaret pazarında uzun süre barınamamaktadır. E-ticaret pazarında yer edinmek, uzun süre barınabilmek ve başarılı olabilmek için yapılması gereken pek çok olsa da başlıca gereklilikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Satın Almaya Teşvik Edecek İndirimli Ürünler ve Fırsat Ürünleri Belirleyin

Online satış için teşvik edici en büyük kriter indirimlerdir. Günümüz tüketim dünyasında indirimler müşteri kitlesinin bilincinde genellikle satış bazında olumlu bir algı uyandırır. Marketinizde belirli aralıklarla indirim uygulayabilir ve fırsat ürünleri seçenekleri ekleyerek müşteri algısını zinde tutabilirsiniz. Ayın ürünü gibi her ay seçtiğiniz bir üründe indirim yapabilirsiniz. Bu şekilde müşteri kitleniz, sürekli indirimleri takip eder ve bir sonraki indirim için sıklıkla sitenizi ziyaret eder. Böylelikle sadık bir müşteri kitlesi yaratmış olursunuz; bu da size satış devamlılığı sağlar.

Ürün Çeşitliliği Sağlayın

Ürün çeşitliliği online marketinizde satışlarınızın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için temel kaynaklarındandır. Satacağınız ürünlerin çeşitliliği ve kaliteli görsel kullanımı profesyonellik seviyenizi arttırmayı sağlar. Düzenli aralıklarla yeni ürün eklemek ve bu ürünlerin takibini sağlamak oldukça önemli. Ürün çeşitliliğinizin müşterinizin göz zevkine doyurması satış marjınızı da arttıracaktır.

Güvenilir Bir Kargo Firması Tercih Edin ve Sitenize Takip Modülü Ekleyin

Müşterilerin sizden istediği ürünleri güvenli ve sağlam bir şekilde gönderecek bir kargo şirketi ile çalışmanız güvenilirlik sağlar. Gönderim hızınız ve gönderdiğiniz ürünün sağlam ve eksiksiz bir şekilde ulaşması müşterinin markanıza güvenmesine ve ileride tekrar tercih etmesine neden olur. Marketinizde ücretsiz kargo seçeneği sunmanız sizden alışveriş yapacak müşterilere daha cazip gelecektir. Web sitenize kargo takip butonu entegre ederek müşterilerinizin kargo sorgulama işlemini dahi sizin sitenizin dışına çıkmadan yapmasını sağlayabilirsiniz.

Ödeme Seçeneklerinizi ve Yöntemlerinizi Arttırın

Müşterilerinize sunduğunuz ödeme seçenekleri, online marketinizden alışveriş yapmak isteyenler için en önemli faktördür. Güvenilir ve çok çeşitli ödeme seçenekleri sunmanız müşteri memnuniyetini yükseltecektir. Kredi kartı, banka kartı ve havale/EFT seçeneklerinin yanı sıra müşterinin ürünü gördükten sonra alması için oluşturulan kapıda ödeme seçeneği de size olan güveni daha fazla artıracaktır. Bu güven duygusu da doğru orantılı olarak satışlarınızın yoğunluğuna yansıyacaktır.

Müşteri Memnuniyetini Maksimum Seviyede Tutun

Müşteri memnuniyeti tüm markaların dikkat etmesi gereken ve hassasiyet göstermesi gereken en temel yapı taşıdır. Eğer satışlarınızı yüksek tutmak istiyorsanız, müşteri memnuniyeti de yüksek olmalıdır. Müşterinizin yaşayacağı olası problemlerde hızlı dönüş sağlamanız, yani müşterilerle iletişiminizin kuvvetli olması oldukça önemli. Müşteri kitleniz size ulaşmak istediğinde hızlı bir şekilde iletişim kurmak ister ve aynı şekilde hızlı bir dönüş bekler. Siz de bu taleplere hızlı bir şekilde cevap verirseniz müşteri ile marketiniz arasındaki iletişimi güçlendirmiş olursunuz.

Güvenli bir alışveriş alanı oluşturmak, cazip fiyatlarla kaliteli ürün sağlayabilmek, müşteriye olan ilginiz ile müşteri sorunlarına anında çözüm üretmeniz müşteri memnuniyetini sağlayabileceğiniz yollardan en önemlileri arasında yer alır. Yüksek müşteri memnuniyeti demek yüksek satış kârı demektir.

Morqet ile Marketinizi Dijitalleştirmeye Hazır Mısınız?

Morqet, giderek dijitalleşen dünyada pazar hakimiyetini korumaya çalışan ve dijital dönüşüm için efektif yollar arayan yerel marketlere, stratejik çözümler bütünü sunmaktadır. Morqet, müşterilerinin pazardaki mevcut durumunu tespit ederek, birlikte neler yapıldığını inceler ve gelecekte neler yapılması gerektiğine dair müşterisine sürekli devam eden bir akış modeli sunar. Bu sayede market pazarını domine eden zincir marketlere ve online market uygulamalarına karşı, yerel marketlerin pozisyonunu sağlamlaştırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Siz de yerel marketinizi dijitalleştirirken uzman bir destek arıyorsanız formu doldurun satış ekibimiz en kısa süre içinde sizinle iletişime geçsin.

Marketlerin Online Satış Yapması İçin Ne Gerekiyor konulu yazımız ilginizi çekti mi? Marketlerin online satış yapması için izlemesi gereken adımlara dair daha detaylı bilgi almak için web sayfamızı ziyaret edin.

 

 

No Comments

Post A Comment