Şarküteri ve Manav Reyonları Neden Önemlidir? | Morqet Bilişim Teknolojileri

Markette Şarküteri ve Manav Reyonları Neden Önemlidir?

Markette Şarküteri ve Manav Reyonları Neden Önemlidir

Markette Şarküteri ve Manav Reyonları Neden Önemlidir?

Her bireyin farklı ihtiyaçları ve istekleri bulunmaktadır. Ticaretin temeli de bireylerin bu farklı istek ve ihtiyaçlarına cevap vermek üzerine kurulmuştur. Türkiye’de 1950li yıllardan sonra aşina olmaya başladığımız “market” kavramı yıllar içerisinde adeta evirilerek bugün tüketicilerin tüm ihtiyaç ve isteklerine yanıt vermeyi hedefleyen bir oluşum halini almıştır. Tüketiciler de doğru orantılı bir şekilde tüm ihtiyaçlarını bulabilecekleri marketlere yönelmeye başlamıştır. Temel ihtiyaçlardan ziyade kişisel isteklere de yanıt verebilen geniş portföylere sahip marketler bireyler tarafından artık daha çok tercih edilmektedir. Tüketiciler, birkaç mağaza veya site gezmek yerine hem zaman kaybetmemek adına hem de tüm ihtiyaçlarını tek bir noktadan karşılayabilmek adına geniş portföylü marketleri tercih ederler.

Marketlerin kendi iç yapılanmalarına bakıldığında market reyon kategorilerini belirlemeleri oldukça önem arz ettiği gibi bu reyonların çeşitliliğini arttırmak da müşteri deneyimi açısından geniş bir yelpaze sunmak anlamına gelmektedir. Bu geniş yelpaze marketin tercih edilme oranını da doğru orantıda arttırmaktadır.

Bireylerin en temel ihtiyaçları düşünüldüğünde akla öncelikli olarak gıda gelmektedir. Bu önemli ve temel ihtiyaç kategorisi marketlerin en yakın dostudur. Gıda kategorisinde marketlerde en çok satış yapılan iki reyon grubunu şarküteri ve manav olarak ikiye ayırabiliriz.

Marketin En Renkli Köşesi: Manav Reyonu

Müşterileri marketlere girdikleri andan itibaren ürün satın almaya teşvik eden pek çok cezbedici unsur bulunmaktadır. Bu unsurları iki ayrı başlık altında sınıflandırabiliriz. Bu unsurlardan birincisi ürünlerin sunumu, ikincisi ise reyonların görünümüdür. Hem ürünlerin sunum şekli hem de reyonların görünümü bilinçaltında satın alma isteği uyandırmayı sağlama üzerine şekillenmektedir. Marketlerde reyon görünümü baz alındığında manav reyonları ilgi çekici bir kısımdır. Hem rengarenk olması hem de göz zevkinizi doyururken aynı zamanda karnınızı da doyuracak ürünler olması manav reyonlarını daha da çekici kılmaktadır. Temel bir ihtiyaç olmalarının yanı sıra sebze ve meyvelerin görsel bir şölen sunması ve manav reyonunun müşteride satın alma isteği uyandıran düzenli görünümü marketlere satış odaklı bakıldığında büyük avantajlar sağlamaktadır.

Ziyafetlerin Vazgeçilmezi: Şarküteri Reyonu

Türkiye’deki tüketici kitlesinin büyük çoğunluğu keyifli zaman kavramını lezzetli yemekler yedikleri sofralarla bağdaştırmaktadır. Geçmişten günümüze gelen ve “ziyafet” olarak nitelendirilen sofralarda, çeşitli etler veya sebzelerle yapılmış yemekler ve çok çeşitli mezeler bulunmaktadır. İşte tam da bu tüketici kitlesinin et çeşitleri için başvurdukları yerler ya kasaplar ya da marketlerin şarküteri reyonlarıdır. İster kasap olsun ister bir marketin şarküteri reyonu olsun tüketicileri satın almaya iten en önemli unsur tazeliktir. Tüketiciler genellikle satın aldıkları et veya türevi ürünler taze olduğu müddetçe aynı yerden satın almaya devam etmektedir. Tam da bu nedenle satışa sundukları ürünlerin tazeliği hem kasaplar hem de marketlerin şarküteri bölümü için oldukça önemlidir.

Gün geçtikçe marketlerin şarküteri bölümlerinin tercih edilme oranı kasaplardan daha fazla hale gelmektedir. Marketler, tüketiciler için hem önemli bir unsur olan manav reyonunu sunmakta hem ambalajlı ve hijyenik ürünler satmakta hem de şarküteri bölümünde çok çeşitli ürünler bulundurarak müşteri deneyimi açısından geniş bir yelpaze sunmaktadır. Müşteriler ayrı ayrı e-ticaret siteleri üzerinden önce market ardından manav ardından kasaptan alışveriş yapmak yerine tek bir sanal market üzerinden hepsini satın alarak zaman kazanmayı ve daha az efor sarf etmeyi tercih etmektedir.

Morqet ile Marketinizi Dijitalleştirmeye Hazır Mısınız?

Morqet, giderek dijitalleşen dünyada pazar hakimiyetini korumaya çalışan ve dijital dönüşüm için efektif yollar arayan yerel marketlere, stratejik çözümler bütünü sunmaktadır. Morqet, müşterilerinin pazardaki mevcut durumunu tespit ederek, birlikte neler yapıldığını inceler ve gelecekte neler yapılması gerektiğine dair müşterisine sürekli devam eden bir akış modeli sunar. Bu sayede market pazarını domine eden zincir marketlere ve online market uygulamalarına karşı, yerel marketlerin pozisyonunu sağlamlaştırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Siz de yerel marketinizi dijitalleştirirken uzman bir destek arıyorsanız formu doldurun satış ekibimiz en kısa süre içinde sizinle iletişime geçsin.

Markette Şarküteri ve Manav Reyonları Neden Önemlidir? konulu yazımız ilginizi çekti mi? Markette Taze Meyve ve Sebze Satmanın Faydaları Nelerdir? adlı yazımız için web sitemizi ziyaret edin.

 

 

No Comments

Post A Comment