Online Market Siteleri İçin Pazarlama Teknikleri | Morqet Bilişim Teknolojileri

Online Market Siteleri İçin Pazarlama Teknikleri

Online Market Siteleri İçin Pazarlama Teknikleri

Fiziki bir market sahibiyseniz ve sanal marketinizi oluşturarak satışınızı oluşturduğunuz marketlerden sağlıyor iseniz ürünlerinizi tüketiciye pazarlamanın ne denli önemli olduğunu çok iyi biliyorsunuzdur. Pazarlama sayesinde ürünlerinizi satıyor ve kazanç sağlıyor olmanız nedeniyle ürün açıklamalarından tüketiciyle iletişiminize, üslubunuzdan hitap şeklinize kadar her türlü detay tüketici için ürünü alma noktasında ikan edici unsur görevi görür. Bu yüzden seçeceğiniz sözcükler oldukça önem teşkil etmektedir. Çünkü pazarlamada kullandığınız dil başarıyı veya tam tersi durumda başarısızlığı temsil eder.

Pazarlama konusundaki en temel parçanın dil olduğunu belirttik. Ancak tüketicinin zihnini uyandıracak doğru pazarlama teknikleri tüketicilerde satın almaya teşvik eder. Sözcüklerinizin dışında tüketicilerinizde satın alma algısı uyandırmak ve marketinizi doğru pazarlamak istiyorsanız kullanabileceğiniz pek çok pazarlama tekniği vardır.

Video Pazarlama Tekniği

Video pazarlama çağımızda trend olmuş bir reklam pazarlama tekniğidir. Video, insanların bilincinde sempati ve satın alma isteği uyandırabilir. Marketinize yönelik kreatif videolar veya tanıtıcı videolar gibi video seçeneklerini kullanarak ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Ürün tanıtım videoları, günümüzde popüler olan YouTube platformundaki vloglarda ürün yerleştirme, kampanya videoları, canlı yayınlarda bilgilendirme gibi birçok video pazarlama tekniğini kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarına Reklam Verme Tekniği

Son zamanlarda sosyal medya platformlarının hayatımızı ele geçirdiği inkâr edilemez bir gerçek. Sosyal medya platformlarına reklam vererek marketinizin ve ürünlerinizin bilinilirliğini arttırabilirsiniz. Bu şekilde en azından potansiyel müşteri kitleniz gördüğü anda satın almasa dahi bilinçaltında ürününüzle ilgili bir yer açılmış ve ileride satın alma kararları noktasında bir farkındalık yaratılmış olur.

Influencer Pazarlama Tekniği

Günümüzde sosyal medyada ‘influencer’ terimi oldukça yaygın ve bu influencerların çok büyük takipçi kitleleri bulunuyor. Bu nedenle marketinizde sattığınız ürünleri bir influencer ile anlaşarak onların reklam yapmasını sağlayabilirsiniz. Anlaşmalı olduğunuz influencer ürününüzün reklamını yaptığında, influencerın sahip olduğu takipçi kitlesi ondan esinlenecek ve ürünü satın alma olasılığı bir hayli yükselecektir. Günümüzde oldukça tercih edilen bu tekniğin size kazanç getirisi oldukça büyük.

Arama Motoru Pazarlama Tekniği (SEO)

SEO işlemi, web siteniz üzerindeki içerik ve ürünlerin arama motorlarına uyumlu bir hal alması ile sonuçlanır. SEO’nun temel misyonu arama motorlarında organik bir şekilde görünür olmaktır ve SEO optimizasyonunun hedefi ise siteye organik olarak yoğunluk oluşturmaktır. Siz de içeriklerinizi SEO yardımıyla görünür kılabilirsiniz.

Affiliate Pazarlama Tekniği

Affiliate pazarlama dediğimiz teknik aynı zamanda performans pazarlaması olarak bilinmektedir ve temel hedefi, bir eylemin hareketlenmesinin ardından ödeme yapılması durumudur. Mesela anlaştığınız bir firma sizi reklam akışında yayınlar, siz de reklama tıklayarak sitenize üye olan, mobil uygulamanızı indiren veya ürününüzü satın alan her bir müşterinin adına belli bir komisyon alırsınız. Performans pazarlama tekniği de tercih edilen tekniklerin arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Banner (Display) Reklamları Pazarlama Tekniği

Farklı farklı internet sitelerinde hedef veya potansiyel tüketici kitlenize yönelik sergilediğiniz metin ve görüntüden oluşan reklam türüne banner reklamlar veya bir diğer adıyla display reklamlar adı verilir. Bu reklam türü ürün veya içerikleriniz ve firmanız hakkında bilgi verdiği gibi üzerine tıklandığı surette e-ticaret sitenize de yönlendirme yapar. Banner yani display reklamlarınızı Google Ads kullanarak rahatça oluşturabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Tekniği

Yeniden pazarlama olarak adlandırılan bu tekniğin hedef kitlesi, web sitenizi daha önceden ziyaret etmiş, ürün ve içeriklerinizi incelemiş veya sepete ürün eklemiş kişilerdir. Bu hedef kitlesine özgü özel reklam kampanyaları gerçekleştirilerek daha önce ürünle iletişime geçmiş kitlenin satın almasını sağlamaktır. Yeniden pazarlama tekniğinin misyonu önceden etkileşime geçen kitleye ürün pazarlamaktır.

Morqet ile Marketinizi Dijitalleştirmeye Hazır Mısınız?

Morqet, giderek dijitalleşen dünyada pazar hakimiyetini korumaya çalışan ve dijital dönüşüm için efektif yollar arayan yerel marketlere, stratejik çözümler bütünü sunmaktadır. Morqet, müşterilerinin pazardaki mevcut durumunu tespit ederek, birlikte neler yapıldığını inceler ve gelecekte neler yapılması gerektiğine dair müşterisine sürekli devam eden bir akış modeli sunar. Bu sayede market pazarını domine eden zincir marketlere ve online market uygulamalarına karşı, yerel marketlerin pozisyonunu sağlamlaştırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Siz de yerel marketinizi dijitalleştirirken uzman bir destek arıyorsanız formu doldurun satış ekibimiz en kısa süre içinde sizinle iletişime geçsin.

Online Market Satış Siteleri İçin Pazarlama Teknikleri konulu yazımız ilginizi çekti mi? Online market kurulumuna dair daha detaylı bilgi almak için web sayfamızı ziyaret edin.

 

No Comments

Post A Comment