Sanal Market İçin Marka Oluşturma | Morqet Bilişim Teknolojileri

Sanal Market İçin Marka Oluşturma

Sanal Market İçin Marka Oluşturma

Sanal market için markanızı oluşturmak, markalaşma sürecinizin başlaması demektir. Markalaşma yolculuğunun ilk adımı olan tasarı sürecinden geniş kitlelere kadar uzanan her an markalaşma süreciniz olarak adlandırılır. Markanızı oluştururken nereden başladığınız, hikayenizin nasıl olduğu, benimsediğiniz ilkeler ve iş prensiplerine kadar her süreç markalaşmanızın birer yapı taşıdır.

Markalaşma sürecinizi oluştururken dikkat etmeniz ve özen göstermeniz gereken pek çok prensip vardır. Markalaşma süreciniz tamamen sabır ve özen işidir. Vereceğiniz emeklerin karşılığını almak zaman alabilir ancak bu süreçte vazgeçmeden yolunuza devam etmeniz ve istikrar sağlamanız önemli. Markalaşma sürecini inşaat tuğlaları gibi düşünebilirsiniz; üst üste koydukça bir yapı oluşturacaksınız fakat tüm tuğlaları sabır ve özenle tek tek birleştirmeniz gerekir.

Markanızın Amacını Belirleyin ve Bu Yönde İlerleyin

Markanızı oluştururken nereden yola çıktığınızı yani hikayenizi göz önünde bulundurun ve markanızın amacının ne olduğunu belirleyin. İlk günden son güne kadar verdiğiniz kararlar markanızın geleceğini belirleyecektir. Bu kararları alırken geleceğe yönelik düşünmek markanızın amacına uyum sağlayacaktır. Kalıcı bir marka yaratma yolunda, amacınız doğrultusunda ilerlemek ve yönünüzden şaşmadan devam etmek markalaşma statünüzü arttıracaktır. Markanızın kurulma amacı sizin misyonunuzdur. Misyonunuzu unutmadan markalaşma yolunda devam etmelisiniz.

Markanızın Vizyonunu Belirleyin

Markanızın vizyonu gelecekteki hedefleriniz hakkında bilgi verir. Hangi konumdaysanız ve hangi konuma gelmek istiyorsanız, bu koşulların hepsini tüketiciye aktarmayı sağlayan vizyonunuz üstlenecektir. Bu yüzden vizyonunuzu makul ve misyonunuzdan sapmayacak bir şekilde belirlemek önemli. Vizyonunuzu belirlerken misyonunuza uygun önsezilerde bulunarak çıkarımlar yapmalısınız. Amacınıza uygun filtrelerden geçirerek yaptığınız çıkarımlar vizyonunuzu belirleyecektir. Marka oluşturma sürecinde kendinizi sizi hiç bilmeyen bir kitleye tanıtırken, vizyonunuz ve misyonunuz kitlenin bilinçaltında önemli bir yer edinmenizi sağlayacaktır.

Markanızı Tanıtmak İçin İş Birlikleri Yapın

Markanızı tüketici kitlenize tanıtırken aynı veya benzer sektörde yer edinmiş markalardan yardım alabilirsiniz. Bu markalarla iş birlikleri yaparak pazar yerinde yer edinmiş markalar tarafından tanıtılmanız, potansiyel müşteri kitlenizi git gide genişletecektir. Bu da marka oluşum sürecinizde markanızın adını pazar yerinde kalıcı market konumuna aday haline getirecektir. Markalaşmanız için oldukça önemli olan pazar yerinde yapacağınız iş birlikleri büyümenizi sağlayacaktır. Bu nedenle kendinize bir portföy hazırlayarak iş birlikleri için markalarla görüşme sağlayabilirsiniz.

Markanızla Alışılmışın Dışına Çıkın

Markanızı pazar yerinde bulunan diğer markalardan ayırt edici özellikleriyle öne çıkarın. Özgün olun. Sizin başka markalarını takip etmenizdense özgünlüğünüz sayesinde başka markalar sizi öncü görsün ve sizden ilham alsın. Bahsettiğimiz özgünlüğü sağlayabilmeniz için kendi markanızı alışılmışın dışına çıkararak zincirleri kırmalısınız. Bu şekilde müşteri kitleniz tarafından tüm dikkatleri üzerinize çekmiş olursunuz. Bu da markalaşma sürecinizin hız kazanmasına ve potansiyel kitlenizin aynı hızla artmasına yardımcı olur. Markalaşma süreciniz ne kadar hızlı artarsa satışınız ve kazancınız da eşdeğer doğrultuda ilerleme gösterir. Düzene aykırı olun ve farkınızı herkese kanıtlayın.

Morqet ile Marketinizi Dijitalleştirmeye Hazır Mısınız?

Morqet, giderek dijitalleşen dünyada pazar hakimiyetini korumaya çalışan ve dijital dönüşüm için efektif yollar arayan yerel marketlere, stratejik çözümler bütünü sunmaktadır. Morqet, müşterilerinin pazardaki mevcut durumunu tespit ederek, birlikte neler yapıldığını inceler ve gelecekte neler yapılması gerektiğine dair müşterisine sürekli devam eden bir akış modeli sunar. Bu sayede market pazarını domine eden zincir marketlere ve sanal market uygulamalarına karşı, yerel marketlerin pozisyonunu sağlamlaştırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Siz de yerel marketinizi dijitalleştirirken uzman bir destek arıyorsanız formu doldurun satış ekibimiz en kısa süre içinde sizinle iletişime geçsin.

Sanal Market Siteleri İçin Marka Oluşturma konulu yazımız ilginizi çekti mi? Sanal Market siteleri için marka oluşturma süreçlerine dair daha detaylı bilgi almak için web sayfamızı ziyaret edin.

 

 

No Comments

Post A Comment